2018 Yılının En İyi Filmleri

2018 Yılının En İyi Filmleri

Ocak 19, 2019 0 Yazar: kronikgeek

Geride bıraktığımız 2018 senesi sinema konusunda dolu dolu geçti diyebileceğimiz bir yıl oldu. Ancak sinematografi açısından umduğunu bulamayan birçok filmde oldu. Bunlar dışında en iyi diyebileceğimiz gişeleri zorlayan veya zorlayamadığı halde gönülleri zorlamış on filmi derledik;

#1 Aquaman

Arthur Cury kendi hakkında olağanüstü bir gerçeği öğrendiğinde hayatı birden bire değişir. Denizler altında kadim bir krallık olan Atlantis’in krallık ünvanı kendisine kalmıştır. Oraya gittiğinde krallığın varisi olduğunu öğrenir. Ancak üvey kardeşi olduğunu öğrendiği Prens Orm tahtı kendisine istemektedir. Arthur Cury kendisine miras bırakılan krallığa sahip çıkmalı ve halkının başına geçmelidir. Yoksa kendi hayatının yanı sıra sevdiklerinin de başı büyük bir belaya girecektir. Usta yönetmen James Wan’ın yönettiği Jason Momoa’nın başrolünde oynadığı ve bu kadroya Amber Heard ve akademi ödüllü başarılı oyuncu Willem Dafoe’nin dahil olduğu Aquaman Batman v Superman, Justice League gibi filmlere imza atmış kaliteli bir Detective Comics filmidir.

#2 Bohemian Rhapsody

1970’li yıllarda İngiltere’de kurulan albümleri 300 milyondan fazla satmış müzik grubu Queen’in kariyerini ve yaşam öyküsünü gözler önüne seren Bohemian Rhapsody yılın en çok ses getiren yapımlarından biri oldu. Freddie Mercury rolünde Mr. Robot filminden tanıdığımız Rami Malek yer alıyor.

#3 Ready Player One

Ernest Cline’ın aynı adlı bilimkurgu romanından uyarlanan film Steven Spielberg’ün yönetmenliği ile izleyenleri görsel bir şölene davet ediyor. Baş rolünü Scouts vs. Zombies filminden tanıdığımız Ben Goudy rolüyle Tye Sheridan üstleniyor.

#4 Venom: Zehirli Öfke

Ekstrem muhabir Eddie Brock insanlar üzerinde etik olmayan deneyler yapan bir araştırma şirketinin kirli işlerini ortaya çıkarmak için gizlice girdiği laboratuvarda simbiyoz halde yaşayabilen ve adrenalinle beslenen bir organizmanın kazara taşıyıcı rolünü üstlenir. Fakat bu canlı üstün zekalı bir varlıktır ve Eddie ile birlik olup araştırma şirketinin sahibinin kiralık katillerinden oluşan bir orduyla hayatta kalım mücadelesi verecektir. Baş rolünü Tom Hardy’nin devraldığı Venom kaliteli bir Marvel yapımı.

#5 Annihilation

Paramount ve Netflix ortak yapımı olan film Jeff Vandermeer’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Dünyaya düşen bir meteor beraberinde uzaylı bir yaşamı da getirmiş, doğanın düzenini bozup yeni bir evrimsel süreç başlatmıştır. Hükumet özel askeri bir birimi bu karantinaya alınan meteor bölgesini araştırması için gönderir. Eski bir asker olan Lena’nın kocası Kane’de bu birimin bir üyesidir. Bir gün gizemli bir şekilde Lena’ya dönen Kane hastalık belirtisi göstermeye başlar. Hükumet yetkilileri durumun varlığından haberdar bir şekilde Lena dahil Kane’i gizli bir üstte alıkoyar. Dr. Ventress Kane’in durumunu göze alarak Lena’ya bir teklifte bulunur. Bu teklif kadınlardan oluşan eğitimli bir birlik ile meteor bölgesini araştırmaya gitmelerini şart koşmaktadır.

#6 Black Panther

Black Panther yılın en çok merak edilen yapımlarından biri oldu. Aynı zamanda Marvel sinematik evreninin en çok hasılat getiren filmlerinden biri olan Black Panther’in oyuncu kadrosu ise yıldızlar geçidi T’challa rolünde Chadwick Boseman, Erik Kilmonger rolünde Creed filminden Michael B. Jordan, The Walking Dead dizisinden Michonne rolüyle tanınan başarılı oyuncu Danai Gurira yer alıyor.

#7 The Commuter

Michael McCauley  sıradan bir hayat yaşan sıradan bir iş adamıdır. Her gün evden işe işten eve gittiği trende gizemli bir yabancının kimliğini ortaya çıkarmak zorunda olduğu bir komploya dahil olur. Baş rolünde aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi Liam Neeson’ın yer aldığı film 2018’in en başarılı aksiyon filmleri kategorisinde yer alıyor.

#8 Deadpool 2

Marvel evreninin en anti kahramanı Deadpool ikinci filmiyle yılın en çok izlenen filmlerinden biri oldu. Wade Wilson yani nam-ı diğer Deadpool bu sefer gelecekten gelen biyonik bir asker olan Cable ile karşı karşıya kalır.

#9 Sicario: Day Of The Soldado

Meksika kartelleri uyuşturucu ticaretinin yanı sıra insan ticaretini de artırdığında bir grup teröristi de sınırdan geçirmiş Amerika’da canlı bomba eylemi yapılmıştır. Hükumetin talimatıyla FBI ajanı Matt Graver Meksika’da kartellerin arasını bozacak bir karışıklık yaratmak için görevlendirilir. Alejandro Gillick’inde göreve dahil edilmesiyle Gillick ailesini öldürenlerden intikam almak için yola düşer.

#10 12 Strong

11 Eylül saldırısından sonra Amerikan’ın Afganistan’a gönderdiği bir askeri birliğin çok tehlikeli bir görev için görevlendirilmesi anlatılıyor. Başrollerini Chris Hemsworth ve Michael Shannon paylaşıyor.