Suspiria: Bir Argento Uyarlaması ve Yeniden Uyarlama Üzerine

Suspiria: Bir Argento Uyarlaması ve Yeniden Uyarlama Üzerine

Ocak 20, 2019 0 Yazar: kronikgeek

Thomas de Quincy’nin Suspiria De Profundis adlı şiir kitabından Dario Argento tarafından The Three Mothers(Le Tre Madre) olarak uyarlanan gerilim-korku-gizem türündeki üçleme filminin ilki olan Suspiria(diğerleri; İnferno(Cehennem), Mother Of Tears(Gözyaşlarının Annesi)) 2017 yılında yeniden remake edildi. Ancak yeni filmin orijinalinden biraz farklı olduğunu söylemek gerek. Çünkü Argento’nun hikayesinin bir altyapı olarak kabul edildiğini farz ettiğim yeni film izleyenleri bu yapının üzerinde inşa edilmiş bir hikayeye götürüyor. Bu da orijinal filmde  Suzy Bannion adlı karakterin Üç anneden biri olan Göz yaşlarının annesi Suspiriorum’u öldürdüğüne tanık oluyoruz. Yalnız olaylar yeni filmde beklentinin üzerinde çok farklı bir hal alıyor. Bu yüzden Suspiria’yı merak edenler öncelikle Luca Guadagnino’nun filmini izlemesi gerekiyor. Yalnız unutulmaması gereken; eskiyi, yeniye harmanlamaktansa yönetmen eskinin üzerine üretken olup bir şeyler katmayı tercih etmiş ve böylesine harika bir film ortaya çıkmış.

Oyuncu kadrosuna bakıp her iki filmi birbiriyle kıyasladığımızda Argento’nun orijinal filmde tanınmış olmayan oyuncuları kullandığını görürüz(hatta Argento’nun orijinal filmde Suzy Bannion karakterini canlandırması için Jessica Harper’ı sokakta keşfetmesi örnek olarak gösterilebilir.). Argento’nun burada başarmak istediği izleyiciyi filme daha yoğun adapte edebilme isteğiydi. Bu fikir bir nevi seyircinin, ünlü oyuncu atmosferinden sıyrılıp daha doğal, hikâyeye dâhil olabilme arzusunu tetiklediğinin göstergesi olarak ele alınabilir. Ancak yeni filmde Luca Guadagnino bu fikrin dışına çıkmış Dakota Johnson, Tilda Swinton, Chloe Grace Moretz,Mia Goth  gibi oyunculara yer vermiştir. Bunun dışında Sinematografi ve psikolojik ögeler Argentino’nun üslubuna bir saygı duruşu niteliğinde. Duymayı beklediğimiz ancak duyamadığımız orijinal film müziği yeni filmin atmosferine dahil olmuyor ancak müziklerini Tom Yorke besteledi ve mükemmel bir ambiyans yarattı. Tilda Swinton filmdeki performansını arşa değecek kıvamda tuttuğu ve neredeyse izleyenlerin gözlerine inanamayacağı karakterlere büründüğü için(Madame Blanc, Dr. Josef Klemperer,Marcos) mükemmel bir oyunculuk sergilemiş oldu. Dakota Johnson’ın rolünü üstlendiği Suzy Bannion karakteri ise orijinalinden bir nebze farklı tutularak Stephen King’in ünlü korku eseri Eye romanındaki Carrie’nin psikolojisine bağlı bir varyasyona uğradığını da gözden kaçırmamak gerek. Ayrıca Dr Klemperer’ın eşi olarak orijinal filmde Suzy Bannion karakterine hayat veren Jessica Harper’da yer alıyor.

Film ile ilgili bir diğer hususta elbette ucunun açık bitmesiydi. Bunun sebebi büyük ihtimalle Argento’nun The Three Mothers üçlemesinin Amazon tarafından yeni bir proje olarak gözden geçirilmesi. Bu proje İlerleyen zamanlarda İnferno ve Mother Of Tears filmlerinin de yeniden uyarlanması anlamına geliyor. Suspiria izlenmesi gereken bir başyapıt haricinde psikolojik bir darbe. Fantastik ögelerle dolu bu sanatsal filme listelerinizde yer açmanız dileğiyle…