Mary and the Witch’s Flower Film İncelemesi

Mary and the Witch’s Flower Film İncelemesi

Ocak 30, 2019 0 Yazar: kronikgeek

Mary Stewart’ın 1971 yılında çocuklar için yazdığı The Little Broomstick adlı fantastik kurgu romanından Mary and the Witch’s Flower(Meari to majo no hana) ismiyle uyarlanan animasyon film 2017 yılında Studio Ghibli’nin ardılı Studio Ponoc’un ilk yapımı olarak Japonya’da vizyona girdi. Daha çok Harry Potter ve Studio Ghibli esintileri içeren filmin yönetmenliğini The Secret World Of Arriety‘nin de yönetmenliğini üstlenmiş akademi ödüllü Hiromasa Yonebayashi yapıyor. Animasyon ekibinde ise Spirited Away, Howl’s Moving Castle ve Full Metal Alchemist: Brotherhood gibi yapımlara da imza atmış illüstratörler yer alıyor. Filmin İngilizce versiyonunda Mary Smith’i BFG filmindeki Sophie rolüyle tanıdığımız Ruby Barnhill, Endor Koleji müdiresi Madam Mumblechook’u ünlü oyuncu Kate Winslet seslendiriyor.


Mary and The Witch’s Flower ‘dan Mary ve Cadı çiçeği

Filmin Konusu(Spoiler İçerir)

Mary Smith İngiltere’nin şehir kesiminde annesi ve babasıyla yaşayan 10 yaşında kızıl saçlı meraklı bir kızdır. Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatiline giren Mary tatili geçirmek üzere büyük teyzesi Charlotte’un kırsaldaki evine gider. İlk başta canı sıkılan Mary daha sonra tanışacağı Peter’in Tib ve Gib adındaki kedilerini takip ederek ormana gittiğinde yabani otlar arasında parlak gizemli bir çiçek bulur. Bir dal koparıp eve dönen Mary evin bahçıvanı Zebedee’ye bu çiçekleri gösterince isminin Gece Uçuşu aynı zamanda Cadı Çiçeği olduğunu ve çok nadir bulunduğunu öğrenir. Çiçekleri küçük bir kavanoza yerleştiren Mary çiçeklerin büyülü ve kullanıldığında bir süreliğine özel güçler kazanabileceğinden habersiz yatağına uzanacağı sırada gündüz takip ettiği kedilerden biri camdan içeri girmeye çalışır. Mary korkmuş ve yorulmuş olan hayvanı içeri alıp uyutur. Gündüz olunca kedi ağzında çiçeğin bir parçasıyla Mary’nin dikkatini çeker ve onu ormana götürür. Burada sarmaşıklara dolanmış eski bir süpürge keşfeder. Çiçeğin salgısı eline bulaşan Mary süpürgeyi canlandırır ve bunun uçan bir süpürge olduğunu öğrenir. Süpürge Mary ve kediyi göklerde gizli bir adaya taşır. Burada Endor adında bir büyücülük okulunu bulurlar. Mary okulun müdiresi Madam Mumblechook ile tanışır. Müdire Mary’nin cadı çiçeği kullanan sıradan bir insan olduğunu öğrendiğinde işler karışacak. Mary kendisini ve dostlarını büyük bir tehlikeye atacaktır.


Mary and The Witch’s Flower ‘dan Mary, Tib, Gib ve Peter

Studio Ghibli, Hayao Miyazaki’nin kurduğu ünlü japon animasyon şirketinin kapanmasının ardından Hiromasa Yonebayashi ve Yoshiaki Nishimura Ghibli ruhunu yaşatmak adına Studio Ponoc’u kurdular. Ve ilk film olma şerefine de Mary and The Witch’s Flower erişti. Hayao Miyazaki’ye bir saygı duruşu niteliği de taşıyan filmde kültleşmiş Studio Ghibli filmlerinden tanıdık karelere de tanık oluyoruz. Örneğin Uçan Süpürge’nin Mary’i kızıl saçlı cadının evine getirdiğinde onu karşılayan ateş topu aynı zamanda Howl’s Moving Castle’da bir ateş şeytanı olan Calcifer’in türünden olması başarılı bir göndermeydi. Aynı zamanda steampunk atmosferinin iyi işlenmiş olması Studio Ghibli filmlerini aratmayacak ama modern bir versiyonu olarak Ghibli’nin ötesinde bir sanat çalışması olarak görülebilir.


Mary and The Witch’s Flower Fragmanı
Mary and the Witch's Flower Film Kritiği
  • İzlenebilirlik(Hikaye, Senaryo Ve Görsellik)
  • Oyuncu Kadrosu
  • Yazar Önerisi
4.3

Kronik Geek Yorumu:

Studio Ghibli’nin üslubunda olması, görsellik ve hikayenin bütünsel birlikteliği, gerçekçi illüstrasyonları ile film tam anlamıyla harika. Mutlaka izlenilmesi gereken bir başyapıt!