Gen: Lock Animasyon Serisi İncelemesi

Gen: Lock Animasyon Serisi İncelemesi

Ocak 31, 2019 0 Yazar: kronikgeek

RWBY’in bazı bölümlerini de yöneten Gray G. Haddock tarafından yaratılan bilim kurgu serisi olarak tanıtılan Gen:Lock 26 Ocak 2019’da 1.sezon Pilot bölümü ve 2. bölümü There’s Always Tomorrow ile Rooster Teeth Animasyon stüdyosu aracılığıyla kendi platformunda yayınlandı. Seslendirme kadrosuna ise birbirinden ünlü oyuncuları dahil eden Gen:Lock’un baş rolünde Black Panther filminde Erik Kilmonger’ı canlandıran ve Creed filminden Adonis Johnson Creed’e hayat veren Michael B. Jordan yer alıyor. Michael B. Jordan Julian Chase, Squeaky Fromme rolüyle yılın en çok beklenen Quentin Tarantino filmi Once Upon A Time İn Hollywood’da yer alacak olan Dakota Fanning Miranda Worth seslendirmesiyle, Game Of Thrones’un Arya Stark’ı Maisie Williams ise Cammie MacCloud ile karşımıza çıkıyor. Bunun dışında Doctor Who’nun 10. Doktoru David Tennant ise Dr. Rufus Weller rolüyle yer alıyor.

Gen:Lock

Animasyon serisi ortalama 30 dakikalık ilk iki bölümüyle Japon Mecha türündeki bilim kurgu animelerinin ardılı ve başarılı bir batı uyarlaması olarak lanse ediliyor. Austin Texas menşei Rooster Teeth Animasyon Stüdyosunun orijinal ikinci yapımı olan Gen:Lock 2068 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde geçiyor. New York’a yüksek askeri teknoloji kullanan hizipçi bir grup isyancı birliğinin saldırmasıyla olaylar gelişiyor. Bir uçak pilotu olan Julian Chase hava kuvvetleri savunma birliğinden bir pilot olarak uzun uğraşlar sonucu saldırıyı püskürtmeyi başarıyor ancak kendi canından oluyor. Aradan dört yıl geçtikten sonra ABD silahlı kuvvetleri isyancı birlikleriyle daha kuvvetli savaşabilmek için bir teknoloji geliştiriyor ve bu teknolojiye Gen:Lock projesi deniyor. Proje Julian Chase’in ortaya çıkmasıyla ilginç bir hal alıyor. Julian’ın Eski kız arkadaşı aynı zamanda onun gibi hava kuvvetleri pilotu olan Miranda Worth ise durumu şaşkınlıkla karşılıyor. Çünkü geçen dört yıl boyunca Julian’ın öldüğünü düşünmüş ve yaptığı hata yüzünden onu affedememiştir. Şimdi ise Julian Holon adlı mekanik robotları kullanabilen sibernetik bir bedenle Gen:Lock adlı gizli hükümet projesinin tanıtımı için ortaya çıkmıştır. Dr. Rufus Weller tarafından yönetilen Gen:Lock projesi sayesinde kazadan kurtulan Julian Chase şimdi isyancı birliklere karşı son bir savunma hattı oluşturacak Holonları ilk elden test edecek bir ekibin lideri oluyor. seri tam anlamıyla bir gelecek distopyası olabilecek düzeyde ama kaçınılmaz bir gerçek ki sanal gerçeklik insanlığı tahmin edilen o geleceğe götürüyor ve Gen:Lock animasyon dizisi bu hikayeyi akıl almaz bir başarıyla zirveye taşıyor.

Gen:Lock

Ayrıca macera, aksiyon ve yer yer mizahi unsurların yer aldığı ciddi bir animasyon Gen:Lock. Neyse ki test ekibinin kendileri çok daha marjinal karakterlere sahip. İlerleyen bölümlerde merakla beklediğimiz karakter gelişimlerini de göreceğimiz ekibin en ilginci bir japon olan Kazu Iida ise Dragon Ball anime serisinden Birusu’yu seslendiren Koichi Yamadera. İkinci bölümden anlaşıldığı üzere test ekibiyle dil farkı nedeniyle iletişim kuramadığını gözlemliyoruz. Ama o bu durumu pek önemsiyormuş gibi görünmüyor. Cammie MacCloud ise japon animelerinde sıkça gördüğümüz Moe ile Yamadere tiplemelerine benziyor. Gelecek bölümlerde daha çok tanıyacağımız karakterler performanslarıyla izleyenleri mest edecek gibi görünüyor. Umarız çizgilerini hiç bozmazlar ve birden fazla sezon ile başarılarını taçlandırırlar.

Gen:Lock Fragmanı
Gen:Lock Animasyon Serisi Kritiği
  • İzlenebilirlik(Hikaye, Senaryo Ve Görsellik)
  • Oyuncu Kadrosu
  • Yazar Önerisi
4.7

Kronik Geek Yorumu:

Japon anime geleneği ile Batı animasyon kültürünün birlikteliğiyle ortaya çıkmış göz yormayan illüstrasyonları ile izlenebilir. Özellikle seslendirme kadrosu paha biçilemez.