Bumblebee Film İncelemesi

Bumblebee Film İncelemesi

Şubat 3, 2019 0 Yazar: kronikgeek

Transformers Spinoff’u olan Bumblebee’nin yönetmenliğini Kubo and Two Strings ve Paranorman animasyon filmlerinin de yönetmeni olan Travis Knight üstleniyor. Michael Bay ise yapımcı kadrosunda bulunuyor. Yılın en çok beklenen Transformers filminin baş rolünde oldukça ünlü isimler yer alıyor. 2017 yapımı The Edge Of Seventeen filminde Nadine rolüyle tanınan Hailee Steinfeld Charlie Watson rolünde en sempatik Autobot olan Bumblebee’nin yakın dostu olarak yer alıyor ve son zamanların popüler aksiyon filmlerinde boy gösteren WWE güreşçisi John Cena’da bu kadroya dahil.

Filmin konusu ise Transformers film serisinin hikayesinin geçmişine ışık tutuyor. Cybertron savaşıyla başlayan film Autobotlar ve Decepticonlar arasında süre gelen savaşın Bumblebee’nin gözünden canlandırılmasıyla gizemli ve sessiz autobot’umuzun maceralarına şahit oluyoruz.
Cybertron savaşından ayrılan Bumblebee, Autobotların lideri olan Optimus Prime’ın emriyle daha sonra diğer Autobot’larla birlikte buluşacağı ve gizlenip güçlenebileceği, galaksinin saklı bir köşesindeki Dünya gezegenine sığınmasıyla başlıyor hikaye. Ancak Cybertron’dan ayrılmadan önce bir Decepticon ile dövüşünde hafızasını ve sesini kaybeden Bumblebee Dünya gezegeninde insanlar tarafından iyi karşılanmayacak, ordu ile başı büyük bir derde girecektir. Bunun yanı sıra dünyaya kadar kendisini takip eden bir Decepticon ile mücadele etmek zorunda kalan Bumblebee ordu karşısında da izini bir şekilde kaybettirerek inzivaya çekilir. Aradan bir süre geçer ve Charlie Watson adındaki 18 yaşındaki bir kız tarafından bir tamirhanenin hurdalığında bulunur. Başta Charlie bu aracı tamir etmek ister ancak aracın dev bir robota dönüştüğünü görünce şaşkına döner. Bu sırada galaksinin çok ötesinde Cybertron savaşından arta kalan Autobotları avlayan Decepticonlar Shatter ve Dropkick dünya gezegeninden Energon sinyali almaya başlar. Bu sinyalin peşine düşen Decepticon’lar Bumblebee ve diğerlerini bulmak için Amerikan ordusuyla işbirliği yapar.

Vurdulu kırdılı bol yıkımlı pek aksiyon sahnesi görmediğimiz, 80’li yıllara döndüğümüz filmde stilize edilmiş mekanlar ve dönemin karakter yapısını layıkıyla işleyen, yanı sıra sevgi, dostluk ve aile ilişkilerini tematize edinen birçok sahne ile karşılaşıyoruz.

Bumblebee Film Kritiği
  • İzlenebilirlik(Hikaye, Senaryo Ve Görsellik)
  • Oyuncu Kadrosu
  • Yazar Önerisi
3.3

Kronik Geek Yorumu:

Bumblebee’nin ayrı bir hikayesinin olması oldukça ilgi çekici ancak yönetmen Transformers ruhuna sadık kalamamış! Diğer filmlerden alışkın olduğumuz aksiyon unsurları Bumblebee’de ne yazık ki yeterli seviyede değil. senaryonun albenisi yok. Yine de boş vakit değerlendirmekiçin izlenilesi bir film.