Tüm Zamanların En İyi 10 Stop Motion Animasyon Filmi

Tüm Zamanların En İyi 10 Stop Motion Animasyon Filmi

Şubat 6, 2019 0 Yazar: kronikgeek

Stop Motion hareketsiz üç boyutlu objeleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon türüdür. Minifigür dediğimiz kuklalar veya oyun hamurundan hazırlanmış modeller kullanılır. Atmosferik bir yapısı olduğu için sahne çekimleri için maket mekanlar kullanılır. Çekimler bir kamera yardımıyla cisimlerin hareketlerini istenilen pozisyonlarda kare kare çekerek, sonunda bu karelerin ardı sıra mili saniye hızındaki değişimiyle, birleştirilerek elde edilir. Oldukça detaylı ve hezimetli bir animasyon tekniğidir. İlk Stop Motion J. Stuart Blackton ve Albert E. Smith tarafından 1898 yılında çekilen ve aynı zamanda bir sessiz sinema örneği olan Humpty Dumpty Circus’tur. Ancak film günümüze kadar gelememiş, kaybolmuştur. Bu sebeple Merian C. Cooper’ın yönetmenliğini üstlendiği 1933 yapımı King Kong filminin Stop Motion animasyon tekniğinde çekilmiş ilk film olduğunu kabul edebiliriz. Daha sonra 1900’lü yılların sonlarına doğru bir başarı yakalayan Stop Motion günümüze değin süren popüler bir animasyon tekniği haline gelmiştir.

Stop Motion animasyon tekniğinde hazırlanmış kült filmleri derlediğimiz bu listemizde ince eleyip sık dokumak zorundaydık. Çünkü Stop Motion’ın en başarılı eserlerini hem teknik hem görsellik açısından inceleyip 10 adet animasyon filmine indirgemek istedik. Listeye daha fazla eser dahil edebilirdik. Ancak bu sefer de dikkate şayan bir liste olmayacak merak uyandırmayacaktı. Bu sebeple birçok önemli Stop Motion animasyon filmini eledik ve birbirinden özel yönetmenlerin çektiği kült olmuş Stop Motion filmlere “en iyisi” ya da “en kötüsü” diye sınıflandırmadan kronolojik bir şekilde listemizde yer verdik.

The Nightmare Before Christmas (1993)

Tim Burton’ın The Nightmare Before Christmas(Noel Gecesi Kabusu) adlı Stop Motion türündeki müzikal animasyon filmi listemizin ilk sırasında yer alıyor. Daha önce Bettlejuice’da da Stop Motion tekniği kullanan usta yönetmen Tim Burton gotik tarzı ile The Nightmare Before Christmas’ı Stop Motion türünde bir kült haline getirdi. Filmin yönetmenliğini Henry Sellick üstlenmiştir. Müziklerini ise Danny Elfman bestelemiştir. Baş rollerinde Danny Elfman, Chris Sarandon, Catherine O’Hara, William Hickey, Glenn Shadix, Ken Page yer alıyor. Filmde Pumpkin King Jack Skellington’ın krallığı olan Halloweentown’da geçen maceralar konu alınıyor. Farklı bir şeyler denemek isteyen Jack kasabanın dışındaki ormanda gezerken büyülü bir geçit bulur. Geçide giren Jack paralel bir dünya olan Christmastown’a girer. Burada da kendi dünyasında olduğu gibi bir kutlama yapılmaktadır. Ancak Jack’in hiçte aşina olmadığı bu kutlamayı kendi dünyasına götürüp denemek gibi bir planı vardır. Noel kutlaması olduğunu öğrendiği kutlamaları inceleyen Jack Noel baba olmaya karar verir. Ancak önce gerçek Noel babanın kim olduğunu bulup onu kaçırarak kılığına girmesi gerekmektedir. Fakat işler planladığı gibi gitmez ve dünyalar arası dengeyi bozduğundan Jack bazı sorunlarla karşı karşıya kalır.

Chicken Run (2000)

Dreamworks ve Pathe Pictures’ın yapımcılığını üstlendiği ve Peter Lord’un yönetmenliğini yaptığı Chicken Run(Tavuklar Firarda) Stop Motion animasyon tekniğinin en ünlü yapımlarından biri. Senaryosunu Peter Lord ve Nick Park’ın birlikte yazdığı filmin seslendirme kadrosunda ise Mel Gibson ve İmelda Staunton yer alıyor. Filmde bir tavuk çiftliğinde yaşayan tavuk Rocky, Bunty ve arkadaşlarının maceraları anlatılıyor. Diğer yandan yumurta üretimi ile uğraşan çiftliğin sahibi Mrs. Tweedy tavuklarının yumurtadan kesildiğini öğrenince zarar etmemek için hayvanlarını tavuk pastası adını verdiği bir hazır gıdaya dönüştürmek için kolları sıvar. Ancak durumun vahametini öğrenen tavuklar kelle koltukta çiftlikten kaçmak için türlü çareler ararlar.

Corpse Bride (2005)


Dahi-deli yönetmen Tim Burton’ın en çok tanınan filmlerinden biri olan Corpse Bride Edward Scissorhands ve The Nightmare Before Christmas’ın gotik atmosferinden yaratılmış Stop Motion bir müzikal animasyondur. Filmin oyuncu kadrosunda Johnny Deep, Helena Bonham Carter, Emily Watson yer almaktadır. Filmde Victor adında genç bir adamın Victoria ile evlendirilme çabası işlenmektedir. Ancak Victor evliliğe pek hazır olmadığını hissetmektedir. Zamanla durumun ciddiyetini kabullenir ancak bu seferde Ölü Gelin ile tanışır. Ölü Gelin ise geçmiş yaşamında çok acılar çekmiş ancak hayatının aşkını aramaktan vazgeçmemiştir. Victor ile tanıştığında onu hayatının aşkı yerine koyar. Ardından Ölü Gelin Victor’u yeraltı dünyasına yani ölülerin yaşadığı diyara götürür.

Fantastic Mr. Fox (2009)

Roald Dahl’ın yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan Wes Anderson’un yazıp yönettiği Fantastic Mr. Fox(Yaman Tilki) Amerikan yapımı bir Stop Motion animasyon filmidir. Seslendirme kadrosunda George Clooney, Meryl Streep, Jason Schwartzman, Bill Murray ve Owen Wilson yer almaktadır. Filmde tilki Mr. Fox ailesini geçindirebilmek için çiftliklerden tavuk aşırmaktadır. Ancak çiftlik sahiplerinin Mr. Fox’tan nefret etmesinden ötürü Mr. Fox bir takım maceralara atılmak zorunda kalır.

Coraline (2009)

Neil Gaiman’in Karanlık Fantezi türünde yazdığı Coraline ve Gizli Dünya adlı romanından Henry Sellick tarafından uyarlanan Coraline Amerikan yapımı bir Stop Motion animasyon filmidir. Seslendirme kadrosunda Teri Hatcher, Robert Bailey Jr., Ian McShane yer almaktadır. Filmde ailesi tarafından ihmal edildiğini düşünen Coraline’nın doğum gününde bir dilek dilemesiyle yeni taşındıkları evde gizli bir geçit bulması konu alınıyor. Coraline geçide girdiğinde kendi hayatına benzer paralel bir dünyada olduğunu fark eder. Bu dünyada kendi ailesi farklıdır ancak Coraline’a düşkün davranışlar sergiler. Coraline’a bu dünyada kalması için bir teklifte bulunurlar ve Coraline bu teklifi kabul eder ancak zamanla bu dünya farklı bir hal alır. Coraline’ın istemediği bir dünya haline gelir.

Mary And Max (2009)

Mary and Max Adam Elliot’ın yazıp yönettiği film noir tarzında çekilmiş Stop Motion animasyon filmidir. Seslendirme kadrosunda Toni Collette, Philip Seymour Hoffman ve Eric Bana yer almaktadır. Filmde Avustralya’nın kenar mahallesinde yaşayan sorumsuz bir aileye sahip Mary adındaki 8 yaşında bir kızın dünyanın öbür ucundaki Max adındaki biri ile mektuplaşması konu alınıyor. Mary bir gün postaneye gittiğinde şans eseri bir New York adres defteri bulur. Adres defterinden rastgele bir isim seçen Mary bu isme mektup yazmaya başlar. Mektup yazdığı kişi ise New York’lu 44 yaşındaki Max Jerry Horowitz’dir. Dairesinde yalnız yaşayan Max asosyal bir karaktere sahiptir. Avustralya’dan bir mektup geldiğinde Mary ve Max arasında bir mektup arkadaşlığı gelişecektir.

ParaNorman (2012)

Tim Burton’ın Stop Motion tekniği ile yaptığı ikinci animasyon filmi olma özelliğine sahip olan ParaNorman’ın yönetmenliğini Sam Fell ve Chris Butler üstleniyor. Filmde Norman adındaki 10 yaşındaki bir çocuğun hayaletlerle iletişim kurabilme yeteneğini keşfetmesiyle yaşadığı kasabanın zombiler tarafından istila edilmesi konu alınıyor. Kasabasının yüzyıllık bir lanetle lanetlendiğini öğrenen Norman bu laneti ortadan kaldırmak için arkadaşlarıyla ölüler, hayaletler ve cadılara meydan okuyacaktır.

The Pirates! In An Adventure With Scientists (2012)

Aardman Pictures ve Sony Animation Pictures tarafından 2012 yılında Stop Motion tekniğinde yapılan The Pirates’in yönetmenliğini Peter Lord ve Jeff Newitt üstleniyor. Filmin seslendirme kadrosunda ise birbirinden ünlü oyuncular yer alıyor; Hugh Grant, David Tennant, Salma Hayek, Martin Freeman, Brendan Gleeson, İmelda Staunton. Filmde Yılın korsanı yarışmasına defalarca katılan ancak kazanamayan Korsan Kaptan(Hugh Grant)’ın yarışmayı kazanmak için üstün çabaları konu alınıyor. Korsan Kaptan ve tayfası bir çok gemiyi açık denizlerde yağmalamasına rağmen hiçbir şey elde edemez. Tam pes edecekken Charles Darwin’in keşifleri için kullandığı gemisini yağmalamaya kalkan Korsan Kaptan evcil hayvanı Poly’nin bir papağan değil de nesli tükenen nadir bir kuş türü olan Dodo kuşu olduğunu fark eder. Charles Darwin’in Korsan Kaptan’a Poly sayesinde İngiltere’de büyük bir ödül kazanacağını söylemesi üzerine böylece ödül sayesinde yılın korsanı olabileceğini düşünen Korsan Kaptan ve tayfası İngiltere’ye doğru bir maceraya atılır.

Pos eso (2014)

İspanyol yönetmen Samuel Ortí Martí’nin yazıp yönettiği 2014 yapımı Pos Eso(Şeytan Çıkarma) Stop Motion tekniğinde yapılmış bir animasyon filmidir. Filmde İspanya’nın ünlü Flamenko danşçısı Trini’nin çocuğu Damien’e bir şeytanın musallat olması işleniyor. Filmin seslendirme kadrosunda Anabel Alonso, Santiago Segura, Josema Yuste yer alıyor. Filmde The Exorcist(1973), Omen 666(2006), Alien(1979) gibi kült olmuş bazı filmlere de gönderme yapan Samuel Ortí Martí izleyenlere eleştirel, mizahi bir film sunuyor.

Anomalisa (2015)

Charlie Kaufman ve Duke Johnson tarafından yaratılan Anomalisa ciddi bir insanlık dramı! Filmde bir Kişisel Gelişim Uzmanı olan Michael Stone’un Cincinati’de bir konferans için ünlü bir otele gelmesiyle başlıyor. Akron firmasının bir çalışanı olan Lisa ile tanışan Michael Stone onun sesinden etkileniyor ve birlikte oluyorlar. Ancak Michael evli ve bir çocuk sahibi olduğundan Lisa ile olan ilişkisi değişik bir hal alıyor. Filmin hikayesi bir yana atmosferi bir yana diyebileceğimiz bir Stop Motion örneği Anomalisa… Filmin sinematografisi ise öncüllerinin önüne geçen bir yapıda.