The Umbrella Academy – Netflix Dizi İncelemesi

The Umbrella Academy – Netflix Dizi İncelemesi

Şubat 17, 2019 0 Yazar: kronikgeek

The Umbrella Academy(Şemsiye Akademisi) Gerard Way tarafından yazılmış, Gabriel Bá tarafından çizilmiş ve Dark Horse Comic tarafından iki bölüm olarak yayınlanmış psychedelic, bilim-kurgu türündeki çizgi roman serisidir. İki bölüm sırasıyla; The Umbrella Academy: Apocalypse Suite(Şemsiye Akademisi: Kıyamet Senfonisi) ve The Umbrella Academy: Dallas’tır.

Netflix’in son zamanlarda Hollywood yapımlarını geride bırakan ve sinemanın yönünü tayin eden stratejilerine uzun zamandır beklenen The Umbrella Academy’i de eklemesi 2019 yılına damgasını vuran olaylardan biri oldu. Şimdiden birçok hayran kazanan dizi 10 bölümün ardından sezon finali yaptı ancak final bölümünün bir devam niteliğinde olması 2.sezonunun 2020 yılında yayınlanacağı sinyallerini veriyor.

Dizinin senaristliği ve yönetmenliğini The Lazarus Effect(2015) ve Death Note(2017)’un da senaryosunu yazan Jeremy Slater üstleniyor. Oyuncu kadrosunda X-Men: The Last Stand’dan tanınan Ellen Page, Misfits dizisinden Robert Sheehan; Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Aidan Gallagher yer alıyor.

Dizinin Konusu

1 Ekim 1989 yılında kırk üç kadın hiçbir sebep yokken hamile kalarak olağanüstü yeteneklere sahip kırk üç çocuk dünyaya getirir. Sir Reginald Hargreeves adlı eksantrik bir milyarder kırk üç çocuktan yedisini uzun uğraşlar sonucu bularak evlat edinir ve bu çocukların yeteneklerini geliştirmek ve dünyayı kötülüklerden arındırmak için Şemsiye Akademisini kurar. Yedi çocuğun altısının özel güçleri vardır ancak yedinci çocuğun yani Vanya Hargreeves’in kayda değer bir yeteneği yoktur. Aradan geçen on yıl boyunca Sir Reginald Hargreeves namı-diğer The Monocle ve süper güçlere sahip çocukları birçok maceraya atılır ve suçlularla savaşarak onları hapse atmayı başarır. Ancak zamanla büyüyen çocuklar artık süper kahraman rolünden sıyrılıp kendi hayatlarını kurmak için Şemsiye Akademisini terk etmiştir. 6 numara Ben Hargreeves geçen zaman içinde trajik bir olay sonucu yaşamını yitirmiş, 5 numara ise ortadan kaybolmuştur. Bunun dışında Allison, Diego, Klaus kendi hallerinde yaşamlarına devam etmiştir. Sadece ekibin lideri Luther Hargreeves akademide kalmaya devam etmiş ancak çıktığı görevlerden birinde ölümcül bir yara alan Luther babasının üzerinde çalıştığı bir serum sayesinde hayata tutunabilmiştir. Bir süre sonra babasından nihai bir görev alan Luther Ay’a özel bir görev için gitmiştir. Dört yıl sonra babasının ölüm haberini alana kadar orada kalmıştır.
Sir Reginald Hargreeves’in ölümü tüm çocukları bir araya getirmiştir. Hatta uzun bir zamandır kaybolduğuna inanılan 5 Numara da geri dönmüştür. Ancak 5 Numara’nın dönüşü pek hayırlı olmaz. Geleceğe gidip dünyadaki yaşamın yok olduğunu her şeyin harabeye döndüğünü anlatır. Kardeşlerinden yardım ister. Böylece ekibimiz babalarının ölüm sebebini öğrenip aynı zamanda kıyameti engellemeye çalışacaktır.

Spoiler İçerir!

The Umbrella Academy konusu ve senaryosuyla birlikte oldukça heyecan verici bir dizi. Ancak aynı adlı çizgi romanın senaryosuna pek sadık kalmadığı ise gün gibi aşikar. Özellikle karakterlerin dizide oldukça farklı kalıplara yerleştirilmesi orijinal hikayeden daha özgün bir senaryosunun olduğunu gösteriyor. Dizinin çizgi romana göre artıları da eksileri de mevcut elbette! Örneğin bir artısı dizinin çizgi romana göre daha makul bir mantık çerçevesinde işlenmesi. Bir eksisi ise çok sığ bir karakter yapısının olması. Özellikle çizgi romandaki ara hikayelerin olmaması ve bölümlere oranla karakter gelişiminin yeterli seviyede izleyiciyle pekiştirilmemesi… Finalde ise beklenen etkiyi yaratamamış olmasına rağmen ikinci sezonunda umut vaat eden bir performans sergileyecekleri oldukça tahmin edilebilir bir teori olsa gerek(?) Hazır teori demişken; Dizinin son bölümlerinde Sir Reginald Hargreeves’in farklı bir gezegenden dünyaya gelişini gösteren birkaç sahnesinin olması çizgi romanında ötesine geçen bilim kurgu maceralarına şahit olacağımızın bir göstergesi. Eğer 5 numara Sir Reginald Hargreeves’in dünyaya gelişinden sonraki gençlik zamanlarına gidip ondan yardım ister ve birlikte geleceğe dönerlerse işler tam da çizgi romanın senaryosuna göre işleyecek demek oluyor. Umarım 2.sezon ilk sezondan daha geniş bir anlatıya sahip olur. Olmazsa da bir dört sezon daha uzar bu seri! O zamana kadar görüşmek dileğiyle.

The Umbrella Academy Dizi Kritiği
  • İzlenebilirlik(Hikaye, Senaryo Ve Görsellik)
  • Oyuncu Kadrosu
  • Yazar Önerisi
4.2

Kronik Geek Yorumu:

2019 yılının en iyi dizilerinden biri olmaya aday The Umbrella Academy. Ancak ilk sezonda aklımızda birçok soru işareti kaldı. İkinci sezon bu soru işaretlerinin cevaplarını ve çizgi romana uymayan ilginç senaryonun nasıl gelişeceğini merak ediyorum.