Prospect(2018) – Retro Bilim Kurgu Filmi İncelemesi

Prospect(2018) – Retro Bilim Kurgu Filmi İncelemesi

Şubat 18, 2019 0 Yazar: kronikgeek

Spesifik filmleriyle son zamanlarda isimlerini duyurmayı başaran Christopher Caldwell ve Zeek Earl’ün 2014’te “retro sci-fi” türünde yayınladıkları aynı adlı kısa filmden uyarlanan 2018 yapımı Prospect oyuncu kadrosu ve hikayesiyle baştan çıkarıcı bir deneyim sunuyor. Aynı zamanda SXSW Film Festivalinden Adam Yauch Hörnblowér Ödülünü de kazanan film 2 Kasım 2018’de vizyona girdi. Oyuncu kadrosunda Netflix yapımı Narcos ile ünlenen Pedro Pascal’ın yanında Sophie Thatcher ve Jay Duplass yer alıyor.

Filmin Konusu

Yeşil Ay adı verilen ve havasında zehirli toz olan bir maden gezegenine uzay mekiği ile zorunlu iniş yapmak zorunda kalan Cevher kazıcısı Damon(Jay Duplass) ve kızı Cee(Sophie Thatcher) gezegende Orlak adı verilen değerli bir cevheri bulmak için keşfe çıkarlar. Aynı zamanda kızına sahada eğitim veren baba beklenmedik iki yağmacıyla; Ezra(Pedro Pascal) ve Number Two ile karşılaşınca kızını ve kendini korumak için onlara Queens Lane adındaki bir cevher bölgesinden bahseder. Bu bölgedeki kazılardan elde edebilecekleri Orlak cevheriyle zengin olabilecekleri bir anlaşmaya varırlar. Ezra ve Number Two’yu ikna eden Damon hayatta kalma mücadelesi verirken Cee geride kalıp babasını, kendisinden haberi olmayan yağmacıların elinden kurtarmak için tehlikeye atılır. Baştan sona heyecanın dorukta olduğu film özgün bir içeriğe ve görselliğe sahip olduğu gibi teknoloji yozlaşmacılığından ırak şeffaf bir yapım.

Filmin sinematografisi beklenmedik şekilde göz alıcı. Ancak hikayenin daha detaylı olmasını beklerdim. Özellikle Yeşil Ay, Orlaklar, yerli halk hakkındaki birçok detay soru işareti olarak havada asılı kaldı. Filmin, Frank Herbert’ın Dune adlı romanı ile bir benzerliğinin olduğu da gözden kaçmıyor. Ancak diğer açıdan özgünlüğünün hakkı yenmemeli ve Prospect retro bilim kurgu türünün 2018 filmleri arasında onore edilmeli.

Filmden Görseller

Prospect(2018) Fragmanı ve Uyarlandığı Kısa Film

Prospect(2018) Film Kritiği
  • İzlenebilirlik(Hikaye, Senaryo Ve Görsellik)
  • Oyuncu Kadrosu
  • Yazar Önerisi
3.8

Kronik Geek Yorumu:

Başarılı bir bilim kurgu örneği. Teknoloji yozlaşmasının önüne geçen abartı makineler ve cihazlar ile seyirciyi boğmayan beklenmedik bir film. Sophia Thatcher’ın oyunculuğu ise muazzam.