Captain Marvel: Daha Yükseğe, Daha Uzağa, Hızla! – Film İncelemesi

Captain Marvel: Daha Yükseğe, Daha Uzağa, Hızla! – Film İncelemesi

Mart 8, 2019 0 Yazar: kronikgeek

Ocak 1977’de Jack Kirby ve Stan Lee tarafından Marvel Comics için yaratılan bir süper kahraman olan Ms. Marvel birçok polimorf reenkarnasyondan sonra şimdi ki ismiyle Captain Marvel, Marvel evreninin en kilit karakterlerinden biridir. Özellikle 1960’ların sonunda, ilk çıktığı zamanlarda kadınların da süper kahraman olabileceği fikrini savunmuş oldukça feminen diyebileceğimiz aynı zamanda Marvel evreninde Jane Foster’ın Thor olduğu ve Gwen Stacy’nin Spider-Gwen karakteriyle ayyuka çıkması gibi şiddetli kadın karakterler içeren bir yenilenme dalgası başlatan azılı bir Superheroine’dir kendisi!

Carol (Susan) Danvers Kimdir?(Çizgi Roman)

Çizgi romanlarındaki haliyle Carol Susan Danvers 1.80 boyunda, mavi gözlü, sarı saçlı, gözü kara bir ABD Hava Kuvvetleri pilotudur. Babası eski hava kuvvetleri subayı olan Joe Danvers ve annesi Gezegen 616 adındaki farklı bir gezegenden gelen Kree Şampiyonu Mari-Ell, dünyada ki ismiyle Marie Danvers’tır. Carol Danvers askeri hizmet hayatı boyunca Nick Fury, Wolverine, Black Widow gibi kahramanlarla çalışmıştır. Hava Kuvvetlerinden emekli olduğunda NASA’da güvenlik şefliği yapmaya başlayan Carol Büyük Macellan Bulutsusu adındaki galakside keşfedilen insansı, uzaylı Kree İmparatorluğu’nu araştırmaya başladı. Bu süre zarfında bir Kree üyesi olan Mar-Vell ile tanıştı ve onunla bir arkadaşlık kurdu. Birkaç ay sonra ise uzaylı bir yapay zeka olan suikastçi
Cyberex tarafından kaçırıldı. Ancak kısa sürede Iron Man tarafından kurtarılıp yaralı bir şekilde hastaneye kaldırıldı. Fakat belanın, peşini bırakmadığı Carol, Yon-Rogg denilen uzaylı, kötü bir Kree tarafından kaçırılarak hayal gücünü gerçeğe dönüştüren bir silah olan Psyche-Magnitron’a maruz bırakıldı. Böylece Carol’ın genetik yapısı birtakım değişikliklere uğrayarak uçabilme ve 7.his denilen gizli bir yeteneğe sahip oldu. Ancak bu silah diğer yandan Carol’ın zihnini bozdu. Böylece hafızasını kaybetti.

Filme İlk Bakış

Anna Boden ve Ryan Fleck’in ilk Marvel Sinematik Evreni projesi olan Captain Marvel beklenilenin bir tık üzerinde bir yapım. Marvel evreninin geçmişine ışık tutan ve diğer filmlere paralel işlenen yapım başta Earth-616, S.H.İ.E.L.D, Avengers gibi Marvel kavramlarını layıkıyla açıklayan bir senaryoya sahip. Diğer filmlerin içeriğine kaynaklık etmesi bir yana geçmiş dönem mekan ve kültürünü ekranlara başarılı bir şekilde taşıyan film feminen üslubuyla da övgüyü hak ediyor. Filmin müziklerini ise Pınar Toprak’ın bestelemiş olması ise bambaşka bir ayrıntı. Baştan sona heyecanın eksik olmadığı film Stan Lee’ye de bir saygı duruşunda bulunmuş, Marvel logosunda gördüğümüz Stan Lee dahil Carol’ın metroda olay olan yaşlı bir kadına yumruk atmadan önceki sahnesinde Mallrats’ın senaryosunu okurken gördüğümüz Stan Lee izleyenleri duygusal bir ana sürüklüyor. Oyuncu kadrosunda ise Brie Larson(Carol Danvers), Samuel L. Jackson(Nick Fury), Jude Law(Yon-Rogg), Clark Gregg(Agent Phil Coulson), Ben Mendelsohn(Talos) gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

Filmin Konusu

Mekan ve zamanın 90’lı yılları gösterdiği Dünya’dan bir kaç galaksi uzakta Kree Medeniyeti’nin başkenti Hala’da geçmişine dair pek bir şey hatırlamayan Vers namıdiğer Carol Danvers Yon-Rogg adlı bir Kree’nin komutasında Star Force isimli galaktik bir savaşçı birliğinde Skrull isyanlarını bastırmakla görevli, özel bir foton enerjisi yayabilen meta bir insandır. Bu özel gücünün Kree Medeniyetinin kurucusu Yüce Zeka tarafından verildiğine inanan Vers, Yon-Rogg tarafından eğitim adı altında güçlerinin sınırlandırılmaya çalışıldığının farkında değildir. Ancak Yüce Zeka’nın Torfa adlı sınır gezegenindeki bir Skrull isyanı için Star Force’u görevlendirmesinin ardından Vers’ün Skrulllar tarafından kaçırılması sonucunda geçmişine dair birtakım anılar hatırlaması ile C-53 yani Dünya gezegenine bir kaza sonucu düşmesi mamafih S.H.İ.E.L.D ile ortak maceralara atılması bir araya geliyor. Böylece Carol hem geçmişine dair olan hafızasını tazeleyecek hem de yıllardır süren Skrull ve Kree savaşının asıl nedenini keşfedecek olduğu tehlikeli bir maceraya atılacak.

Film İncelemesi(Spoiler İçerir)

Filmin senaryosu çizgi roman serisinden biraz farklı gelişse de temelde aynı fikre hizmet ediyor oluşu pozitif bir etki taşıyor. Özellikle oyuncuların üstün performansı filmde altı çizilecek bir detay. 1996 yılında geçen film ilk Marvel kahramanı Captain Marvel’in oldukça başarılı bir uyarlaması. Carol’un Dünyaya felaketvari düşüşünün hemen ardından S.H.İ.E.L.D ajanı Phil Coulson’ı ve Nick Fury’i sahada görmek tarif edilemez bir şey! Karakter gelişiminin üst düzey olduğu gün gibi aşikar olan film bana göre Avengers’ın temelini oluşturuyor. Guardian Of The Galaxy’de gördüğümüz Bir Kree Savaşçısı olan Ronan The Accuser Captain Marvel’ın da başına musallat oluyor. Bunun yanı sıra Iron Man, Captain America, The Avengers gibi filmlerde görülen ve bazı karelerden aşina olduğumuz Tesseract enerjisinin araştırılması için kurulan gizli bir devlet projesi olan P.E.G.A.S.U.S. projesinin iç yüzüne tanık oluyoruz. Marvel evreniyle ve Avengers: End Game ile ilgili akıllara takılan birçok soru işaretine Captain Marvel’da cevap bulabileceğinize inandığım bu filmi mutlaka izlemenizi ve izleyecekler listenizde en ön sıradan yer açmanızı tavsiye ediyoruz.

Captain Marvel Fragmanı
Captain Marvel Film Kritiği
  • İzlenebilirlik(Hikaye, Senaryo Ve Görsellik)
  • Oyuncu Kadrosu
  • Yazar Önerisi
4.7

Kronik Geek Yorumu:

Film oldukça sürükleyici. Özellikle mizahi ögeler ile süslenmiş olması sıkılmadan izleyebileceğinizin garantisini veriyor. Brie Larson’ın filme yakıştığını düşünüyorum. Gündemde olan bir grup kişinin yapıcı olmayan eleştirilerine rağmen filmin hakkını verdiğini düşünüyorum. Marvel evreni ile ilgili ve gelecek Avengers filmi hakkında oldukça güzel bilgiler veriyor.